تبلیغات
مطالب اینترنتی - آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس

آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس

نویسنده : نویسنده پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:43 ب.ظ  •   مفیدستان:

در این ساختنی طرز ساخت ماژول رله Latch را یاد می‌گیرید. این ماژول رله در واقع ابزاری است که امکان استفاده از رله Non-Latch بجای رله Latch فشار قوی را فراهم می‌کند. با ساخت ماژول رله می‌توانید در هزینه پروژه‌تان صرفه جویی کنید و امکانات جدیدی به آن اضافه کنید. منبع تغذیه ماژول رله Latch خارجی است و به همین خاطر اضافه کردن آن به مدار، سیم کشی را پیچیده نمی‌کند. با ساختنی همراه باشید.

در الکترونیک، به قطعه ای دستگاه Latch می‌گویند که حتی بعد از قطع شدن سیگنال ورودی هم در یک وضعیت ثابت بماند. همین تعریف درباره رله‌های الکترونیکی و الکترومکانیکی هم صادق است. به طور کلی، رله‌های الکترومکانیکی به دو نوع تقسیم می‌شوند:

رله Non-Latch : این رله‌ها در پروژه‌هایی استفاده می‌شوند که مصرف انرژی مسئله مهمی‌نیست. این نوع رله بعد از قطع سیگنال ورودی، به حالت اصلی برمی‌گردد.
رله Latch : این رله معمولاً در دستگاه‌های خودکار و خودرو استفاده می‌شوند و به ندرت در ساخت نمونه‌های اولیه و آزمایشی کاربرد دارند.

بیشتر رله‌هایی که امروزه کاربرد دارند، رله‌های مونواستابل هستند که فقط یک حالت پایدار دارند (همانطور که در بالا گفتیم نام دیگر این رله‌ها non-latch است). به همین خاطر ساخت ماژول رله با قابلیت تبدیل این رله non-latch به رله latch مزایای زیادی برایتان خواهد داشت. توصیه می‌کنیم قبل از ساخت ماژول رله راهنمای انتخاب رله ساختنی را بخوانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت ماژول رله

 • یک برد مدار چاپی کوچک
 • یک ترمینال پیچی سه پین PBC
 • یک عدد رله SPDT (5V-DC 240V, 50-60Hz, 5A)
 • سه عدد ترانزیستور BC547 NPN
 • دو عدد LED کوچک (ترجیحاً با رنگ‌های متفاوت)
 • دو عدد مقاومت ۳۳۰ohm
 • دو عدد سوئیچ پوش باتن آنی (ترجیحاً با رنگ‌های متفاوت)
 • یک عدد دیود PN Junction همه کاره ۱N4007
 • یک عدد آی سی تایمر NE555
 • چهار عدد پین هدر نر
 • سه عدد مقاومت ۱۰K
 • دو عدد مقاومت ۱۵K

ابزار مورد نیاز

گام دوم: دیاگرام مدار ماژول رله

دیاگرام مدار ماژول رله
دیاگرام مدار ماژول رله

در تصویر بالا می‌توانید دیاگرام ماژول رله را ببینید. تمام اتصالات باید دقیقاً طبق دیاگرام مدار ایجاد شوند.

در این مدار از تایمر NE555 به عنوان یک قطعه Latch یا سلول حافظه یک بیتی استفاده شده است. کارکردهای ست (ON) و ریست (OFF) رله متصل به ماژول از طریق سوئیچ پوش باتن یا ورودی لاجیک ۵ ولتی پین‌های ست و ریست کنترل می‌شوند.

در دیاگرام بالا پین J1 به ورودی جریان و لاجیک کنترل ماژول اشاره می‌کند. پین J2 هم خروجی‌های ترمینال پیچی سه پین رله را نشان می‌دهد.
برای اینکه ماژول رله درست کار کند، باید ورودی‌های زیر را برای مدار فراهم کنید:

 • VCC – پنج ولت DC (این ورودی را از یک پورت USB بگیرید)
 • GND – اتصال به زمین یا اتصال منفی
 • ورودی SET – ترجیحاً بیشتر از ۰V برای روشن شدن رله
 • ورودی RESET – ترجیحاً بیشتر از ۰V برای خاموش شدن رله

دقت کنید که سیگنال‌های SET و RESET نباید به صورت همزمان اعمال بشوند. در این صورت حالت رله به صورت پیش فرض به OFF تغییر می‌کند.

گام سوم: قطعات را روی برد بگذارید

لزوماً نباید از این روش برای چیدن قطعات روی برد استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید طراحی برد ماژول رله شبیه چیزی باشد که در تصاویر می‌بینید، به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. از ترمینال پیچی و رله شروع کنید. ابتدا ترمینال پیچی را یک سر برد بگذارید و با چسب قوی آن را به برد بچسبانید.
 2. سپس جای رله را تنظیم کنید. ترمینال وسطی رله نباید روی سوراخ‌های برد تراز باشد و به همین خاطر نباید سعی کنید رله را روی برد تراز کنید. ابتدا با پیچ گوشتی یا دریل مخصوص PBC سوراخ‌های برد را کمی‌بزرگ کنید و سپس رله را روی برد نصب کنید.
 3. دیود را کنار کویل رله قرار بدهید. در این مدار، دیود در واقع کار دیود فلای‌بک را می‌کند.
 4. حالا می‌توانید قطعات دیگر را به نوبت روی برد قرار بدهید. جای هر قطعه را طوری انتخاب کنید که میزان مسیرهای لحیم کاری به حداقل برسد.

گام چهارم: لحیم کاری و تست ماژول

 1. ابتدا ترمینال‌های رله را به ترمینال پیچی لحیم کنید. این مسیر لحیم کاری را ضخیم کنید چون رله گاهی به بار سنگین نیاز دارد و این بار سنگین می‌تواند مسیرهای نازک را آب کند.
 2. سپس سایر قطعات را به برد مدار لحیم کنید. اگر به اشتباه از روی مسیری رد شدید، از یک تکه سیم عایق کوچک برای اتصال ترمینال‌ها استفاده کنید.
 3. بعد از کامل شدن فرایند لحیم کاری با مولتی متر یا تستر پیوستگی، مدار را تست کنید.
 4. بعد از تست پیوستگی، می‌توانید تست ماژول رله را شروع کنید. جریان ۵ ولتی را به عنوان ورودی به عنوان ورودی و بار الکتریکی را به ترمینال‌های رله وصل کنید.
 5. برای جلوگیری از ریسک شوک الکتریکی یا کوتاه شدن مدار، بهتر است یک چسب عایق به پایه ترمینال رله وصل کنید.

گام پنجم: نقشه پین ماژول رله

نقشه پین ماژول رله
نقشه پین ماژول رله

ساخت ماژول رله Latch تمام است و می‌توانید از آن در پروژه‌هایتان استفاده کنید. در تصویر بالا نقشه پین و طراحی دیاگرام ماژول رله را می‌بینید. جزییات بیشتر درباره پین‌ها و قطعات را در ادامه بخوانید:

 • دکمه SET : این سوئیچ آبی برای قرار دادن رله در حالت ON استفاده می‌شود. رله بعد از برداشتن فشار از روی این سوئیچ و تا زمانی که دکمه RESET فشرده بشود یا سیگنال RESET به رله اعمال بشود، در حالت ON می‌ماند.
 • دکمه RESET : این سوئیچ آبی برای برگردادن رله به حالت OFF استفاده می‌شود.
 • VCC : برای کار کردن ماژول باید منبع تغذیه +۵V به این پین وصل بشود.
 • GND : ترمینال‌های GND هر نوع ورودی باید به این ترمینال وصل بشود.
 • ورودی SET : اگر ولتاژ مثبت را به این پین اعمال کنید، رله روشن می‌شود.
 • ورودی RESET : اگر ولتاژ مثبت را به این پین اعمال کنید، رله خاموش می‌شود.
 • LED سبز : این LED نشانگر جریان است و وقتی VCC و ترمینال‌های GND به منبع تغذیه ۵ ولتی باشند، روشن می‌شود.
 • LED قرمز : این LED نشانگر وضعیت رله است و وقتی رله روشن باشد، روشن می‌شود و وقتی رله خاموش باشد، خاموش می‌شود.

گام ششم: استفاده از ماژول رله با سوئیچ‌های روی برد

با استفاده از دکمه‌های SET و RESET روی برد می‌توانید رله را به صورت دستی کنترل کنید. این دکمه‌ها به طور همزمان قابلیت کنترل سیگنال‌های ورودی که از ترمینال‌های SET و RESET عبور می‌کنند را هم دارند.

گام هفتم: استفاده از ماژول به همراه میکروکنترلر

می‌توانید برای کنترل ماژول رله از انواع میکروکنترلر استفاده کنید. برای اینکار کافی است ترمینال‌های ورودی SET و RESET را ماژول را با یک GND مشترک به خروجی‌های دیجیتال میکروکنترلر وصل کنید.

در تصویر بالا، ماژول رله به NodeMCU وصل شده و پین‌های D1 و D2 به عنوان خروجی تنظیم شده اند. با کمک برنامه blynk هم می‌توانید دکمه‌های روشن و خاموش رله را به صورت وایرلس و از طریق وای فای کنترل کنید.

گام هشتم: استفاده از رله به عنوان سوئیچ لمسی

از این ماژول می‌توانید به عنوان سوئیچ لمسی هم استفاده کنید. دلیلش هم این است که ترانزیستور BC547 فقط با کمترین میزان بار هم روشن می‌شود و حتی بار ساکن بدن شما هم می‌تواند رله را روشن و خاموش کند. برای استفاده از ماژول به عنوان سوئیچ لمسی باید انگشت‌تان را روی ترمینال بیس ترانزیستورها بگذارید.

ماژول رله Latch آماده است

ماژول رله Latch آماده است
ماژول رله Latch آماده است

همانطور که دیدید ساخت ماژول رله Latch مزایای زیادی دارد و می‌توانید از آن بجای چندین قطعه در پروژه‌هایتان استفاده کنید. البته این ماژول نسبت به ماژول‌های رله معمولی هم مزیت‌هایی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • برخلاف ماژول‌های رله معمولی که فقط با ولتاژهای ورودی لاجیک مثل ۵ ولت و ۳٫۳ ولت کار می‌کنند، این ماژول رله محدوده وسیعی از ولتاژ ورودی یا سیگنال‌های جریان را برای کنترل رله می‌پذیرد.
 • مکانیزم latch سوئیچینگ معمولاً برای کنترل مدارهایی استفاده می‌شود که سیگنال‌های ورودی ناپایدار و متغیر دارند.
 • محدوده ولتاژ این ماژول رله بسیار گسترده است و می‌توانید از آن به همراه رله‌هایی که ولتاژ کویل آنها بین ۵ تا ۱۸ ولت است، استفاده کنید. البته ولتاژ VCC باید منطبق بر ولتاژ رله تنظیم بشود
 • بعد از حذف شدن سیگنال‌های ورودی کنترل، حالت رله ثابت باقی می‌ماند.

با ساخت ماژول رله روش جدید و کارآمدی برای کنترل رله‌ها خواهید داشت که نه تنها برای رله‌های الکترومکانیکی بلکه برای رله‌های تک حالتی هم جواب می‌دهد. ضمن اینکه ماژول رله latch فقط یک کارایی ندارد و می‌تواند در پروژه‌های مختلف کارایی‌های متفاوت داشته باشد.

منبع

خلاصه مطلب

آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس

عنوان مطلب

آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس

توضیح کوتاه

با این ماژول می‌توانید از رله‌های non-Latch به عنوان رله Latch استفاده کنید.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%a7%da%98%d9%88%d9%84-%d8%b1%d9%84%d9%87-latch-%d8%a8%d8%a7-%d9%82%d8%b7%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%af/

آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر